Home   > Zwierzęta > Radziechowy > > Zooterapia - alpakoterapia - Bielsko-Biała

Zooterapia (nazwa zamiennie używana z animaloterapią) to naturalny sposób leczenia poprzez kontakt ze zwierzętami. W Polsce najpopularniejsza jest hipoterapia( zajęcia z koniem) i dogoterapia (zajęcia z psem).   Przydatność do zooterapii oceniana jest zazwyczaj na podstawie cech osobniczych danego zwierzęcia, a nie całej rasy. Przebywanie ze zwierzęciem,  obcowanie z naturą jest dla człowieka przeżyciem w pełni relaksującym dzięki czemu wywołuje uczucie szczęścia, siły i zdrowia. Człowiek w kontakcie z przyrodą podziwia jej magiczny urok. Proces leczenia opiera się na intensyfikacji i urozmaiceniu kontaktów pacjenta z otoczeniem tak, aby czuł się bezpieczny, wartościowy i kochany.


            Zooterapia jest rodzajem terapii kierowaną do osób z zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnościami fizycznymi i intelektualnymi, zaburzeniami socjalnymi. Celów terapii z udziałem zwierząt jest wiele, wymienimy tu najistotniejsze. 


            W sferze niepełnosprawności fizycznej tego rodzaju terapii jest usprawnienie koordynacji ruchowej, poprawa motoryki i doskonalenie umiejętności utrzymania równowagi oraz poruszania się na wózku inwalidzkim.


            W aspekcie psychicznym wywołuje wzmocnienie natężenie komunikacji werbalnej, uczestnicy dokonują postępów w koncentracji uwagi w słuchaniu i na wykonywaniu ćwiczeń, zwiększają poczucie własnej wartości, uczą się wypoczywać, a to wpływa na obniżenie napięć i stresów.


        W trakcie zajęć z czasem zauważalne jest zwiększenie zasobu słów, poprawa pamięci. W grupie terapeutycznej zaczynają się pojawiać więzi między uczestnikami, co wzmacnia chęć do angażowania się w życie zespołu i zwiększa ochotę do ćwiczeń.


Ośrodek Zooterapii i Rekreacji


Zagroda Małych Cudów


Zooterapeuta mgr Izabela Gołąbek


 


ul. Maciejków 1501


34-381 Radziechowy


dojazd od strony Twardorzeczki


tel. 501 570 853

Historia alpakoterapii w Polsce liczy zaledwie kilka lat. Pierwsze alpaki przywieziono do Polski z Ameryki Południowej ponad 10 lat temu. Nadal są mało znanymi zwierzętami, często mylone są ze spokrewnioną z nią lamą. W swoim naturalnym środowisku zamieszkują Andy na wysokościach od 4000 - 4700 m n.p.m. Alpaki hodowane są przede wszystkim do pozyskiwania wełny, ale coraz częściej stają się zwierzętami do towarzystwa, stają się atrakcją gospodarstw agroturystycznych i są użytkowane w alpakoterapii. 

             Co stanowi o ich przydatności w zooterapii?  Po pierwsze charakter – są inteligentne i interesują się otoczeniem, łatwo uczą się nowych rzeczy, zaprzyjaźniają się z ludźmi i innymi zwierzętami a także są wyjątkowo łagodne i ciche. Po drugie – cechy fizyczne. Swoim wyglądem budzą bardzo pozytywne emocje, ponieważ wyglądają jak duże, żywe maskotki. Ich wyjątkowo miękka sierść daje mega przyjemność przy głaskaniu i przytulaniu.

            Alpakoterapia kierowana jest głównie do pacjentów z nerwicą, autyzmem dziecięcym, mózgowym porażeniem dziecięcym, ADHD, upośledzeniami intelektualnymi i chorobami psychicznymi, depresją i zaburzeniami lękowymi.